VLÁČKY A ŽELEZNICE: TEPLICE

Pred dvoma mesiacmi náš poštový vozeň Fa oslávil 80. narodeniny. Pri tejto príležitosti sme si krátko pripomenuli jeho život na železnici, a síce sa nám nepodarilo vozeň po rokoch státia oživiť ku dňu jeho sviatku, ale lepšie neskoro ako nikdy. Už o niekoľko dní vozeň obdrží nový technický preukaz a vydá sa na svoju prvú výstavnú cestu po rokoch.

Modrý poštový vozeň stojí v priestore Múzejno-dokumentačného centra ŽSR (MDC) už od roku 2012 a podrobuje sa revíznej oprave. Tú vykonávame vlastnoručne priamo na otvorenom priestore areálu na Rendezi. Veľkou pomocou nám sú rady od zamestnancov MDC. Napriek tomu ale išla práca pomerne ťažko a pomaly a s vynaložením všetkých dostupných súkromných finančných i časových prostriedkov. Oživeniu vozňa ale najviac pomohli dva subjekty, bez ktorých by jeho oprava zavŕšená byť nemohla: Bratislavský samosprávny kraj a eventová agentúra PL Agency z Česka.

Vďaka podpore spomenutých subjektov vozeň mohol dostať tak potrebné nové pružiny a aspoň základné pieskovanie a pár vrstiev nového náteru. Tým sme dosiahli jeho oživenie do podoby (exteriér aj interiér) z roku 1970. Opravu modelového koľajiska a interiéru sme financovali aj naďalej z vlastných zdrojov. Vozeň bude smieť premávať rýchlosťou 80 km/h a spôsobilý prevádzky bude do septembra 2023. Bez pomoci pracovníkov MDC, Bratislavského samosprávneho kraja a PL Agency by sme len ťažko a za veľmi dlhý čas dokončili revíznu opravu vlastnými silami.

Po dokončení detailov bude vozeň prvou expozíciou železničného modelárstva a vlakovej pošty na Slovensku. Veľmi silnú pomocnú ruku nám v obnove poštovej úradovne podáva aj Muzeum vlakové pošty v Brne, s ktorým pripravujeme spoluprácu už na budúci rok.

Práve spomenutá agentúra je aj symbolicky prvým objednávateľom našej malej mobilnej železnično-modelárskej expozície. V rámci výstavy Vláčky a železnice bude vozeň počas troch dní vystavený na 9. koľaji v stanici Ústí nad Labem. Samotná výstava sa bude konať v blízkom nákupnom centre Olympia v Teplicích.

Výstava má vzdelávací i zábavný charakter a jej interaktívnym sprievodcom pre deti je průvodčí Eda. 🙂 Na výstave uvidíte repliku vzácneho parného rušňa Orenstein & Koppel, repliku stanoviska rušňovodiča z Okuliarnika, vzdelávací tunel, a náš Klub poskytol tiež zo svojej zbierky historické železničiarske rovnošaty, staručké trezory, historický vozňový záchod (naozaj, záchod je súčasťou expozície v nákupnom centre :-D), či legendárne koženkové sedačky v imitácií vozňového kupé z 80. rokov. Zahájenie celého projektu sa bude konať

23. – 24. 09. 2017,

Nákupní centrum Olympia Teplice.

Výstava bude putovať Českom a po Teplicích sa predstaví v Liberci, Prahe, Kolíne, či Pardubiciach. V každom meste zotrvajú exponáty približne 2 – 3 týždne a vždy 1 sobota, resp. 1 víkend bude vyhradený na zábavný program pre deti, ktorého súčasťou bude moderátor, kreatívne dielne a nebudú chýbať ani členovia nášho Klubu.

Sme veľmi vďační, že môžeme byť súčasťou takéhoto projektu.

Srdečne pozývame a tešíme sa na Vás!

-KŽM Bratislava-

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.