MODRÝ VOZEŇ SA LÚČI S VEREJNOSŤOU

Vrámci príprav na každoročné stretnutie historických koľajových vozidiel Rendez bol vozeň prepravený v dňoch 21. – 22. 6. do areálu Múzejno dokumentačného centra, ktoré vzniklo na mieste bývalého Pobočného rušňového depa Bratislava východ (tzv. Staré depo). Tu sa vozeň naposledy pred opravou ešte predstavil širokej verejnosti práve na podujatí Rendez 2012. Návštevníci si mohli prezrieť stálu expozíciu modelového koľajiska Bratislavský uzol, inštalovaná bola aj nová výstava historických fotografií, najmä z oblasti života železnice v Bratislave.

Po skončení podujatia Rendez 2012 historický poštový vozeň Fa 5-2085 nebude vrátený späť do priestorov Múzea dopravy. Dočasne tak zaniká možnosť  návštevy tohto historického unikátu pre verejnosť. O to väčšiu pozornosť mu ale bude možné venovať neskôr v krásnom novom šate.

Revízna oprava bude zameraná najmä na podvozkovú časť vozňa. Bez vyhovujúceho stavu podvozkov totiž nie je možné tento vozeň akokoľvek prevádzkovať na železničných tratiach. Z rovnakého dôvodu nemôže byť ani prepravený späť do Múzea dopravy. Nemenej podstatná bude aj oprava vozňovej skrine, ktorá, bohužiaľ, podľahla značnej korózií a v nevyhovujúcom stave je aj jej náter.

Prvé práce na vozni sú naplánované na začiatok júla. Oprava by mala potom prebiehať intenzívne aj v ďalších mesiacoch, avšak termín jej ukončenia nebol vzhľadom na rozsiahlosť opráv zatiaľ stanovený.

– Klub železničných modelárov Bratislava –

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.