POŠTOVÝ VOZEŇ OŽIJE VĎAKA BSK

Milí priatelia.

Od začiatku tohto roka sme pracovali na tom, aby sta oprava nášho historického poštového vozňa Fa 5-2085 stala oficiálnym projektom. Hlavným dôvodovom bola nevyhnutnosť financovania opravy z externého zdroja a, pochopiteľne, zvýšenie verejného povedomia o našom projekte. Z dlhodobého hľadiska je totiž oprava tohto vozňa prvou opravou historického koľajového vozidla, ale zďaleka nie jedinou, na ktorej sa chceme podieľať.

Nuž, a po niekoľkých mesiacoch práce na projekte a po ďalších mesiacoch čakania je tu konečne výsledok: Náš projekt Poštový vozeň Fa 5-2085: 80 rokov na trati dostal zelenú a sumou 5 000€ ho podporil Bratislavský samosprávny kraj. Je to najvyššia suma, ktorá nie je súkromnou investíciou, ktorú sa nám na tento projekt podarilo získať.

ĎAKUJEME!

Vďaka podpore Bratislavského samosprávneho kraja sa náš vozeň výrazne priblížil tomu, že na svoje 80. narodeniny, ktoré oslavuje v júli 2017, vyjde opäť po rokoch na šíru trať.

Suma 5 000€ je síce len približne polovica z toho koľko ešte potrebujeme, pokryje nám ale niekoľko kľúčových opráv, ktoré sú pre pojazdnosť vozňa nevyhnutné:

  • dokončenie opravy strechy: ľahké prebrúsenie staršej základnej farby a nanesenie dvoch vrchných vrstiev, práce budú hotové cca 12/2016

  • nákup 8ks nových vinutých pružín: výroba pružín špeciálne pre náš vozeň bude na mieru zadaná firme AUTO-PERA, s. r. o. v Českej republike, dodanie cca 03/2017

  • pieskovanie a striekanie skrine: odstránenie niekoľkých vrstiev desiatky rokov starých náterov a následné striekanie vozňovej skrine bude zadané firme Erazmus z Bratislavy, vykonanie prác cca 05/2017

Poštový vozeň Fa 5-2085 počas Revíznej opravy prečkáva zimu 2016/2017 v Železničnom múzeu Bratislava – Východ.

Zostávajúca časť príspevku poslúži na čiastočné financovanie opravy všetkých dverí na vozni, ktorých stav zodpovedá čiastočným opravám v roku 2002, v niektorých prípadoch oprave z roku 1970. Na financovanie opravy ale bude potrebných ďalších cca 3 000€, dodávateľa tejto opravy sme zatiaľ nenašli.

Sme veľmi radi, že po viac ako 4 rokoch dostal náš vozeň tak veľmi potrebnú finančnú injekciu a dokončenie jeho opravy je tak oveľa viac reálne. Čaká nás ale ešte veľmi veľa práce vo veľmi náročných podmienkach.

Držte nám palce. 🙂

Vozeň Fa 5-2085 vo farebnom vyhotovení takmer presne zodpovedajúcemu jeho stavu z roku 1970. Doplnený bol biely pruh, chýba nápis „Československá pošta“. Vozeň je zachytený v priestore OOV Bratislava – Východ v marci 2001.

– KŽM Bratislava –

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.