KLUB

KTO, ČO, KLUB

Klub železničných modelárov Bratislava bol založený v roku 1966. Od tohto roku až do roku 1992 všetky jeho aktivity zastrešoval vtedajší Zväzarm. Organizácia sa prioritne zameriavala na prácu s mládežou a už od založenia sa jej darilo rozširovať členskú základňu a rovnako aj samotní členovia dosiahli nejeden úspech v oblasti železničného modelárstva.

KDE SA VZAL POŠTOVÝ VOZEŇ?

V rokoch 1988 – 1989 sa náš Klub začal venovať novému projekt, ktorý vtedy ešte nemal v našich končinách obdobu. Vďaka spolupráci s ČSD sa podarilo do našich modelárskych rúk zveriť niekoľko rokov vyradený poštový vozeň. Niesol označenie ČSD Fa 50 54 90-10 531-7 a po čase sa zistilo, že ide o prvý kus zo série piatich poštových vozňov vyrobených v roku 1937 v Brne. Jeho pôvodné označenie bola Fa 5-2085 a z pôvodnej série zostal už len jediný.

Vzhľadom na blížiace sa okrúhle železničné výročie v roku 1989 – 150. výročie príchodu prvého parného vlaku na územie vtedajšieho Československa – sme sa sústredili v najväčšej možnej miere na oživenie vozňa ako takého a výstavbu modelového koľajiska v ňom. S vynaložením obrovského množstva energie sa za neuveriteľný 1 rok podarilo vozeň uviesť do reprezentatívneho a pojazdného stavu a rovnako úspešne bola dokončená prvá verzia modelového koľajiska „Bratislavský uzol“.

Rovnaký vzhľad mal aj vozeň KŽM Bratislava Fa 5-2085.

Poštový vozeň Fa 5-2087 v stave tesne po opustení výrobného závodu v roku 1937. Rovnaký vzhľad mal aj vozeň KŽM Bratislava Fa 5-2085.

 

NA PRELOME TISÍCROČÍ

V 90. rokoch sme prežívali svetlé i temnejšie obdobia. S neustále meniacou sa spoločensko-politickou situáciou sa menila situácia aj v našom Klube. Pevnosť členskej základne už nebola ani zďaleka taká, ako v období najväčšieho rozmachu, priestorov pre realizáciu nebolo toľko, koľko by Klub potreboval.

Paradoxne, práve na prelome 90. rokov minulého storočia a v prvých rokoch nového tisícročia sa vykryštalizovala nová partia ľudí, ktorí držali aktivity Klubu a rovnako klubový vozeň pri živote. Tomu nasvedčuje aj niekoľko titulov „Majster Slovenska v železničnom modelárstve“, ktoré členovia nášho klubu získali na súťažiach v Česku, na Slovensku, či v Maďarsku.

Ešte v ´90. rokoch bol vyrobený pre klub na zákazku. V súčasnosti bezchybnú prevádzku modelu zabezpečujú nové mosadzné súčasti.

Elektrická motorová jednotka radu SM 488.0 „Pantograf“ (nové označenie 560) patrí medzi najstaršie prevádzkované modely na našom koľajisku. Ešte v 90. rokoch bola vyrobená pre klub na zákazku. V súčasnosti jej bezchybnú prevádzku modelu zabezpečujú nové mosadzné súčasti.

PO ROKU 2005

Aj vďaka tomuto úsiliu Klub železničných modelárov Bratislava prezentoval svoju činnosť prostredníctvom modelového koľajiska v poštovom vozni a práce s mládežou v rámci Česka, Slovenska a Maďarska až do roku 2007 – vtedy bolo nutné umiestniť poštový vozeň ako stacionárny exponát do Múzea dopravy v Bratislave vzhľadom na jeho nevyhovujúci technický stav. Naďalej však KŽM Bratislava pravidelne sprístupňoval modelové koľajisko „Bratislavský uzol“ verejnosti a rovnako sa podieľal aj na práci s mládežou prostredníctvom spolupráce s centrami voľného času v Bratislave.

cropped-DSC_0052.jpg

VEĽKÁ OPRAVA A ZMENY V KLUBE

V roku 2009 vzišla z členských radov myšlienka oživiť pôvodnú farebnú schému klubového vozňa a postupne si vytvoriť aspoň malú základňu v priestoroch bratislavského Múzea dopravy. Práce na obnove náteru začali, no po množstve rozhovorov a diskusií medzi našimi aktívnymi členmi, vzišla nová, sprvoti nepopulárna, myšlienka vykonať kompletnú Revíznu opravu vozňa, ktorá by zahŕňala opravu podvozkov a spodnej časti, strechy a vozňovej skrine, a ktorej výsledkom by bol prevádzkyschopný historický exponát. Po vybavení základných formalít bol náš vozeň v roku 2010 prepravený do areálu Múzejno-dokumentačného centra ŽSR („Rendez“), kde sa podrobuje oprave až dodnes. Opravu vykonávame vlastnými silami za odbornej a technickej podpory pracovníkov Múzejno-dokumentačného centra.

Keďže veľká oprava vozňa spojila úzky okruh skalných členov, rozhodli sa títo členovia v roku 2014 založiť občianske združenie a ďalej rozširovať aktivity KŽM Bratislava a v čo možno najväčšej miere prispieť k propagácii železničného modelárstva a železničnej aj mestskej dopravy v súčasnej spoločnosti.

Ozvite sa nám a buďte našou súčasťou aj vy. Tešíme sa na Vás.

 

– Klub železničných modelárov Bratislava –

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.