DREZINOVÝ DEŇ

Milí priatelia železničnej histórie.

Železničné múzeum pre Vás tento rok v spolupráci s niekoľkými partnermi pripravilo úplne nové podujatie s názvom

DREZINOVÝ DEŇ.

Akcia sa bude konať v priestore Železničného múzea v bývalom depe Bratislava – Východ (RENDEZ) v termíne

03. september, 10:00 – 18:00.

Do areálu budú privezené vynovené dreziny z rôznych železničných epoch, na ktorých bude možné si jazdu, samozrejme, vyskúšať. Uvidíte inšpekčné, ale aj traťové a údržbové dreziny, ktorých história je veľakrát zaujímavejšia ako by sa zdalo.

A čo je to vlastne „drezina“? Drezina je ľahké koľajové vozidlo, slúžiace na dopravu niekoľkých pasažierov, väčšinou na služobné účely. Môže byť poháňaná mechanicky silou vlastných svalov, alebo je vybavená pohonnou jednotkou (motorom). Jej názov je odvodený od mena vynálezcu Karla Draise, konštruktéra cestného jednostopového odrážadla nazývaného „Laufmaschine“ alebo aj Draisina“. Spomínané odrážadlo bolo vlastne predchodcom dnešných bicyklov.

Dreziny boli stavané na princípe bicyklov, motocyklov, alebo automobilov. Existovali však aj dreziny postavené ako jednoduchý vozík s kľukou a dvojzvratnou pákou – tzv. pumpovacie dreziny, ktoré fungovali na princípe starých ručných hasičských striekačiek.

Okrem drezinového programu budú pre Vás otvorené tradičné expozície modelového koľajiska v našom historickom poštovom vozni, modulové koľajisko v hlavnej budove múzea a hneď vedľa tejto budovy bude pripravený stánok s kompletným občerstvením pre celú rodinu.

Príďte na úplne novú akciu DREZINOVÝ DEŇ. Tešíme sa na Vás.

po_230-page-001

-KŽM Bratislava-

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.